Banners
דלג על Banners

הפשע הנקי- איום הסייבר

הגדל

מנהלים ומקבלי החלטות רבים במגזר העסקי והציבורי הגיעו להבנה שבנוסף ליתרונות העולם הדיגיטלי בכך שהוא מוביל לחדשנות, פרודוקטיביות וצמיחה, הוא טומן בתוכו גם אי ודאויות המסכנות את הנכסים הכלכליים והחברתיים של הארגון. אירועי אבטחת מידע יכולים לגרום תוצאות כלכליות מרחיקות לכת, לדוגמא שיבוש תהליכי עבודה, הפסדים ישירים, תביעות, נזקים תדמיתיים, אובדן כושר תחרות (גניבת סודות מסחריים) בנוסף לאיבוד אמונם של הלקוחות, העובדים, בעלי המניות והשותפים ואף פגיעה פיזית, אומנם מקרים אלו נדירים אך נרשמו מקרים של אובדן חיים.

ב-2015 הגיעו לשיאן התקפות על תשתיות מידע בעלות חשיבות אסטרטגית, אחרונה הייתה המתקפה על חברות הפורקס (סחר מטבעות) הישראליות באוקטובר- גוף אנונימי, ככל הנראה ממזרח אירופה, איתר פרצת אבטחה בתוכנה המצויה אצל מספר חברות פורקס ושתל אצלן "סוס טרויאני" בעזרתו הצליח לבצע פעולות במערכות החברה, לאחר שעשה זאת פנה למנהלי החברות שישלמו לו כופר על מנת שיניח להן ולא יפיץ את הבשורה. החברות הישראליות לא פרסמו את דבר המתקפה שכן אינן כפופות לרגולציה, לעומת זאת שלוחותיהן האמריקאיות הכפופות לרגולציה האמריקאית פרסמו את הנושא. ההערכה היא שכ-30% מהחברות שהותקפו שילמו את הכופר מתוך הנחה שהנזק הגדול ביותר מהפריצה עלול להיות הפגיעה התדמיתית ואיבוד האמון בקרב הלקוחות.  

מקרה נוסף שהגיע לתקשורת הוא גניבת מידע על ידי עובדים בחברת לאומי כארד שגנבו נתונים על כמיליון לקוחות ו-2 מיליון כרטיסי אשראי ופנו לבנק בדרישה ל-3 מיליון דולר בתמורה למידע הגנוב. יו"ר בנק לאומי, דוד ברודט, ציין בעדותו במשפט שנערך לגנבי המידע כי "כל עוד הדבר לא נודע לציבור, הפוטנציאל היה לא ממומש- אבל ידענו שאם ייוודע לציבור שהבנק נסחט בהיקף כזה הוא עלול למשוך את פיקדונותיו ותהיה פאניקה ציבורית ואובדן אמון במערכת הבנקאות בכללותה" הוא ממשיך ומספר כי תקופת המשא ומתן ערכה שבועיים שלקחה את רוב זמנם של בכירי החברה תוך הסכמה להיענות לבקשת הסוחט ולהעביר לו את הסכום שביקש. כתוצאה מהמשבר הזה בנק לאומי רכש פוליסת ביטוח נגד התקפות ונזקי סייבר.

בעולם הלוגיסטיקה ישנם איומים רבים על מערכות המידע, למעשה תעשיית השילוח (בין אם הימי או האווירי) מהווה "בשר תותחים", שכן תעשייה זו גדלה באופן מתמיד ומאמצת יותר מערכות אלקטרוניות. משלחים תלויים באופן מתמיד במערכות מידע ממוחשבות יותר מאשר הכישורים והידע שלהם, מערכות מחשב משמשות לניווט, פריקה, טיפול ומעקב אחר הסחורה. ב2012 האקרים פרצו למערכות המחשוב של המכס האוסטרלי וכך גילו אילו ספינות עתידות להיות מפוקחות על ידי הרשויות האוסטרליות והתארגנו לכך בהתאם. שנה לאחר מכן, נמל אנטוורפן (בלגיה) נחשף למתקפת סייבר על ידי קרטל סמים. האקרים השתלטו על כל מערכות הטרמינל ושחררו מכולות למובילים שלהם ללא ידיעת הרשויות, כשהרשויות עלו על כך הם גילו טון של קוקאין, כלי נשק ומזוודה עם יותר מ-1.3 מיליון אירו. בארצות הברית נגנבות אלפי מכולות מדי שנה על ידי התחזות של ארגוני פשע לחברות לוגיסטיקה לגיטימיות, אם באמצעות גניבת זהות של חברות שפשטו רגל או בהקמת חברות פיקטיביות. הלקוח מרגיש כי עשה עסקה עם חברה שיש לה אישורים ומגלה כי לא כך הדבר רק לאחר שהסחורה שלו לא הגיעה ליעדה.

באוקטובר האחרון פרסם ארגון ה- OECD ( שיתוף פעולה ופיתוח כלכלי) דוח  המלצות להתמודדות עם איומי אבטחה דיגיטליים: "במקום להתייחס אליהם כאל בעיה טכנית הדורשת פתרונות טכניים יש להתייחס לאיומים הדיגיטליים כאל איומים כלכליים, לפיכך הם צריכים להיות חלק אינטגרלי מתהליכי ניהול סיכונים וקבלת ההחלטות בארגון".

 

על מנת לאבטח את הסחורה שלכם, חברת רות קרגו נוקטת במספר אמצעים: אבטחת מערכות המחשוב של החברה בחוות שרתים מאובטחת, קבלת עובדים מקצועיים ואמינים, מערכת טביעת אצבע המזהה את עובדי החברה ועוד. בימים אלה חברת רות קרגו עוברת הטמעה של תקן AEO (גורם כלכלי מאושר) על מנת להבטיח כי החברה עומדת בתקני אבטחה פיזיים ודיגיטליים מחמירים לאבטחת שרשרת האספקה של לקוחותיה.  

צור קשר
דלג על צור קשר

אני מעוניין/ת שנציג רות קרגו יצור איתי קשר

אנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך לגורם אחר
עבור לתוכן העמוד